Angajați de la Poliția de Frontieră, trimiși în judecată pentru luare de mită Recomandat
- Scris de tirmagazin3
- Imprimare
Opt agenţi şi ofiţeri de poliţie, alături de un inspector vamal de la Poliția de Frontieră Giurgiu, au fost trimiși în judecată de procurorii anticorupție pentru luare de mită.
Potrivit DNA, în decembrie 2014 – ianuarie 2015 inculpații ar fi cerut și primit diverse sume de bani și bunuri de la un om de afaceri, martor în cauză, pentru a nu-i controla autocarul acestuia la trecerea frontierei. Sumele plătite au fost cuprinse între 250 și 900 de dolari, dar și o mită de 1.300 de dolari pentru a evita un control la mărfuri care depășeau plafonul vamal maxim admis sau erau contrafăcute, mai arată procurorii.
Articole înrudite
- Tomac a renunțat la mandatul de premier desemnat. Ionuț Mașală NU va mai fi ministru al Transporturilor
- OFICIAL Tomac l-a desemnat pe controversatul Ionuț Mașala ca să fie ministru al Transporturilor
- Explicații jenante ale poliției care a bătut un șofer de camion. „Am împiedicat o tragedie”
- Începe construcția pentru 45 de kilometri de autostradă spre ieșirea din țară
- Scania vinde 105 camioane electrice unei companii din industria chimică
Login pentru a posta comentarii.







