Pentru ce infracțiune a luat un șofer de camion o amendă de 30.000 de lei?
- Scris de tirmagazin3
- Imprimare

Un șofer de camion care a transportat pământ pe un teren din comuna Paleu, dar fără să aibă o autorizație de mediu, a încasat o amendă usturătoare.
Comisarii Gărzii de Mediu Bihor și reprezentanții Primăriei Paleu l-au prins miercuri în flagrant, chiar în timp ce ducea pământ pe parcela aflată pe strada Dealul Nou din satul Săldăbagiu de Munte. Drept urmare, bărbatul a fost amendat cu 30.000 de lei, iar utilajul, proprietatea unei firme din Bihor, a fost confiscat.
O amendă riscă și proprietarul terenului, teren care acum este cu aproape 2 metri mai înalt față de cota inițială.
Potrivit unei informări făcute de Primăria Paleu, parcela de pământ a fost înălțată cu deșeuri de construcții pe o suprafață de aproximativ 2.900 metri pătrați.
„Aceste acțiuni subliniază angajamentul autorităților de a proteja mediul și de a preveni activitățile ilegale care afectează ecosistemele locale”, a transmis Primăria.
Acesta este al patrulea utilaj confiscat de Garda de Mediu Bihor în anul 2024.
Articole înrudite
- UNTRR: România redeschide o rută de transport rutier între Europa și Orientul Mijlociu
- VIDEO A efectuat o depășire periculoasă și a ajuns într-un camion
- VIDEO Spania: 3 români arestați după ce au furat produse cu tot cu remorcile în care erau depozitate
- VIDEO Șofer de camion și-a ucis colegul cu care venise să tracteze un autobuz
- Momente dramatice. Un camion a luat foc în timp ce era parcat