VIDEO Un tânăr și-a pus girofar la mașină și s-a îmbrăcat în polițist ca să dea amenzi în trafic
- Scris de tirmagazin3
- Imprimare

Un tânăr din Arad a fost reţinut şi este cercetat penal pentru uzurpare de calităţi oficiale, după ce a fost prins că oprea în trafic maşini, el purtând uniformă de poliţist şi având la maşină inclusiv girofar.
Suspectul are 22 de ani şi este din municipiul Arad, iar în perioada ianuarie - februarie 2021 s-ar fi folosit de documente false şi o uniformă cu inscripţii şi grade, pentru a opri autovehicule în apropiere de Nădlac, informează, vineri, Biroul de presă al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Arad.
"În autoturismul celui bănuit au fost descoperite mijloace de avertizare luminoase (girofar, stroboscop), diverse documente şi legitimaţii", precizează IPJ.
Arădeanul a fost reţinut pentru 24 de ore, urmând a fi prezentat magistraţilor Judecătoriei Arad cu propunere de arestare preventivă.
Articole înrudite
- Șofer român de camion s-a îmbătat la grătar. A fost doborât de poliție cu un pistol cu electroșocuri
- Grindeanu anunță că debutează lucrări la o autostradă de peste 6 miliarde de euro
- VIDEO Două mașini de zeci de mii de euro făcute praf. Una a ricoșat într-un camion
- Cine e directorul din Ministerul Transporturilor cu venituri mai mari ca premierul Ciolacu?
- Un bărbat prins între camion și remorcă a murit