Arestat după ce a furat tone de motorină din camioane
- Scris de tirmagazin3
- Imprimare

Un bărbat din Argeș a fost reținut miercuri de polițiștii argeșeni după ce a furat peste cinci tone de motorină din rezervoarele unor camioane parcate pe strada Serelor din Pitești, transmite IPJ Argeș.
Pe 23 aprilie, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Bascov au identificat și reținut un bărbat cercetat într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunii de furt calificat.
„Din cercetări a rezultat că în seara de 4 ianuarie, respectiv în noaptea de 4 spre 5 ianuarie a.c., bărbatul în cauză, de 46 de ani, din Topoloveni, ar fi sustras motorină din rezervoarele a 10 autocamioane, parcate în incinta a două societăți din comuna Bascov, str. Serelor.
Astfel, în seara de 4 ianuarie a.c., în intervalul orar 20:30-21:00, cel în cauză ar fi sustras, prin forțarea bușoanelor, cantitatea de aproximativ 2.000 de litri de motorină din rezervoarele a cinci autocamioane, cauzând un prejudiciu estimat la totalul de aproape 24.000 de lei.
De asemenea, în noaptea de 4 spre 5 ianuarie a.c., în intervalul orar 23:00- 00:30, cel în cauză ar fi sustras, tot prin forțarea bușoanelor, cantitatea de aproximativ 2850 de litri de motorină, din rezervoarele altor cinci autocamioane, cauzând un prejudiciu estimat la aproximativ 23.000 de lei.
În ziua de 23 aprilie a.c., după administrarea probatoriului și parcurgerea etapelor procesuale, bărbatul de 46 de ani a fost reținut pentru 24 de ore, pe bază de ordonanță, urmând ca în cursul zilei de astăzi, 24 aprilie, să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești, cu propunere de luare a unei măsuri preventive.
Cercetările continuă, pentru stabilirea întregii activități infracționale.
Precizăm că această etapă face parte dintr-un proces penal aflat în desfășurare, în cadrul căruia sunt respectate toate drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală. De asemenea, persoanele cercetate beneficiază de prezumția de nevinovăție până la o eventuală soluționare definitivă a cauzei”, se arată în comunicatul IPJ.
Articole înrudite
- VIDEO O femeie a murit strivită de camion. Copiii săi sunt în stare gravă
- Un camion a lovit un autoturism și a ricoșat într-o curtea
- Camion din România, incendiat de șofer. Era băut și fumat
- VIDEO incredibil. Un șofer schimbă banda intenționat și strivește cu camionul o mașină
- VIDEO Un camion a fost imobilizat pe un drum intens circulat, după un accident