Transport agabaritic pe ruta Constanța Poarta 7 – Oltenița Port
- Scris de tirmagazin3

În perioada 28.12.2021 – 05.01.2022 se va desfășura un transport cu depășiri pe traseul:
CONSTANȚA POARTA 7 (jud. CT) – A4 – DN2A – GIURGENI – DN21 – DRAJNA NOUĂ – CĂLĂRAȘI – DN3 – DN31 - OLTENIȚA – DN4 – OLTENIȚA PORT (jud. CL)
Vehiculul transportă o confecție metalică.
Lățimea maximă a vehiculului este 7,0 m, viteza de deplasare urmând a fi adaptată condițiilor de trafic. Menționăm că, în conformitate OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, viteza maximă de deplasare a vehiculelor cu depășiri este de 70 km/oră.
Etapele de desfășurare ale transportului sunt stabilite de poliția rutieră. Vehiculul va fi însoțit de autovehicule autorizate și de echipaje ale poliției rutiere.Transportul nu se va desfășura în perioadele și pe sectoarele de drum pe care sunt semnalate fenomene meteorologice periculoase, prin codurile galben, portocaliu sau roșu.
Articole înrudite
- Cozi imense de camioane la granița dintre 3 state. Care e cauza?
- ANALIZĂ: Care camioane sunt mai eficiente: electrice sau pe hidrogen?
- Șofer de camion, bătut după ce din mașină i-a căzut pietriș
- Un camion al Armatei, vechi de peste 50 de ani, a venit la RAR
- O autostradă abia inaugurată se închide în România. Care e motivul?