Se propune ca viteza maximă în oraș să fie 30 km/oră Recomandat
- Scris de tirmagazin3

Șeful OMS Tedros Adhanom Ghebreyesus a propus o limită de 30 de km/h pentru traficul auto în orașe, acolo unde circulă mulți pietoni și bicicliști, iar pentru țările care folosesc sistemul imperial, precum SUA, o limitare de 20 de mile (32,2 km) pe oră.
Propunerea a fost formulată cu ocazia lansării de către ONU a Săptămânii Globale a Siguranței Rutiere. Astfel, oficialii ONU speră să protejeze viețile pietonilor și ale cicliștilor, unde se întâlnesc cu vehiculele cu motor.
“Pe măsură ce ne revenim după COVID-19, să construim și drumuri mai sigure, pentru o lume mai sigură ”, a spus Tedros.
“Astăzi și în fiecare zi, 3.000 de copii sunt uciși sau răniți pe străzile din întreaga lume. Este o criză care este provocată de oameni și poate fi complet prevenită ”, a precizat Zoleka Mandela, ambasador global al Inițiativei pentru Sănătatea Copilului. Aceasta oferă drept exemplu orașe precum Bruxelles sau țări ca Spania, care au aprobat deja limitări de viteză.
Articole înrudite
- 10 ani de închisoare pentru un șofer român de camion. ce s-a găsit în remorcă?
- Vântul a suflat atât de tare încât a răsturnat remorca unui camion
- DN6 este blocat. Un camion agabaritic a rămas blocat
- Șofer de camion a fugit de la locul accidentului. A rănit 4 persoane
- Un camion a derapat pe zăpadă. Vânt puternic și viscol în 22 de județe