Daimler Truck: scădere de 40% a profitului operațional Recomandat

Daimler Truck: scădere de 40% a profitului operațional

Daimler Truck a înregistrat o scădere mai mare decât se aștepta, de 40%, a profitului operațional în al treilea trimestru și a declarat că profitul pe întreg anul se va situa la limita inferioară a intervalului prevăzut, întrucât piața nord-americană a fost slabă, în ciuda unei ușoare redresări.


Directorul financiar Eva Scherer a declarat într-o conferință telefonică că profitul operațional ajustat este acum estimat la limita inferioară a intervalului de 3,6 miliarde de euro până la 4,1 miliarde de euro, cu venituri la nivelul mediu, scrie rte.ie

Scherer a confirmat că impactul net negativ al tarifelor de import din SUA în 2025 va fi de ordinul a câteva sute de milioane de euro.

Profitul ajustat al companiei înainte de dobânzi și impozite s-a situat la 716 milioane de euro pentru trimestru, sub nivelul de 729 milioane de euro prevăzut în consensul companiei.
Segmentul Trucks North America al Daimler Truck a înregistrat o scădere de 64% a profitului operațional, până la 257 de milioane de euro, dar a depășit așteptările consensuale de 240 de milioane de euro.



Login pentru a posta comentarii.
înapoi la antet

Categorii

Site-uri recomandate

GRUPURI FACEBOOK

Unelte

Despre noi

Social

×

Abonează-te la newsletter!

Fii primul care primește pe email știrile cele mai fierbinți din transporturi!

Va puteti dezabona oricand de la newsletter.