Un șofer de camion a primit la pensie un cadou de 12.000 euro. Care a fost motivul?

Un șofer de camion a primit la pensie un cadou de 12.000 euro. Care a fost motivul?

Un angajat a lucrat timp de 35 de ani la o companie din Oberösterreich, efectuând în mod regulat ore suplimentare, declară acum Camera Muncitorilor (AK). Când a ieșit la pensie, contractul său de muncă a fost reziliat de comun acord. Aproape din rutină, bărbatul a verificat calculul final al salariului la Camera Muncitorilor din Ried. Și iată: orele suplimentare prestate nu fuseseră luate în considerare la calcularea indemnizației de plecare.

Pentru noul pensionar, acest lucru înseamnă că poate intra în pensie cu mult mai bani decât se aștepta inițial.

AK a atras atenția companiei asupra greșelii, iar aceasta s-a arătat înțelegătoare și a recalculat indemnizația de plecare. Fostului angajat i s-a plătit diferența, care se ridica la peste 12.000 de euro.
Ai apelat vreodată la ajutorul Camerei Muncitorilor?
Da, de mai multe ori
Da, o dată
Nu, niciodată
Nu lucrez încă
„Dovada că merită...”


„Succesul Camerei Muncitorilor pentru șoferul de camion este dovada că merită să apelați la consultanța juridică a AK”, a declarat președintele AK, Andreas Stangl. „Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență, puteți contacta Camera Muncitorilor în orice moment.”

Sursa AICi


DINESCU- STAREA TRANSPORTURILOR


CAMION FEST 2025
      

Login pentru a posta comentarii.
înapoi la antet

Categorii

Site-uri recomandate

GRUPURI FACEBOOK

Unelte

Despre noi

Social

×

Abonează-te la newsletter!

Fii primul care primește pe email știrile cele mai fierbinți din transporturi!

Va puteti dezabona oricand de la newsletter.