Două camioane s-au ciocnit pe autostradă

Două camioane s-au ciocnit pe autostradă

Un accident rutier s-a produs marți, 14 octombrie, în jurul orei 11, pe Autostrada A3 Câmpia Turzii – Nădășelu, la kilometrul 15, pe sensul de mers Turda–Gilău.


Din primele verificări ale polițiștilor, s-a stabilit că un bărbat de 34 de ani, cetățean străin, aflat la volanul unui ansamblu de vehicule format din cap tractor și semiremorcă, ar fi acroșat un alt autocamion, înmatriculat în județul Galați, în timpul unei manevre de depășire. În urma impactului, primul camion a lovit parapetul median și s-a răsturnat în afara părții carosabile.

La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Detașamentului Turda, cu două autospeciale dotate cu modul de descarcerare, precum și un echipaj SAJ.

În interiorul camionului răsturnat se afla șoferul, rămas încarcerat, care a fost extras în siguranță de echipajele de intervenție. Bărbatul, în vârstă de aproximativ 35 de ani, era conștient și cooperant.

accident camiona a3 cluj rasturnat

Celălalt autocamion implicat a suferit avarii minore, iar conducătorul său nu a necesitat îngrijiri medicale. Testările cu aparatul etilotest au indicat rezultate negative pentru ambii șoferi.

Deși a primit îngrijiri la fața locului, șoferul camionului răsturnat a refuzat transportul la spital.

Polițiștii continuă cercetările pentru a stabili cu exactitate împrejurările în care s-a produs accidentul.



Login pentru a posta comentarii.
înapoi la antet

Categorii

Site-uri recomandate

GRUPURI FACEBOOK

Unelte

Despre noi

Social

×

Abonează-te la newsletter!

Fii primul care primește pe email știrile cele mai fierbinți din transporturi!

Va puteti dezabona oricand de la newsletter.