IDEI DE LUAT EVENTUAL IN CONSIDERARE

I. De ce cu ocazia solicitarii de Nota de Relatii inregistrata la ARR-Bihor sub nr.1783/ARR-BH/29.03.2013 de catre inspectorii Ion Sarbu si Vasile Barbu din cadrul Serviciului Corpul de Inspectie Gereral al ARR , nu s-a solicitat si aspecte referitoare la
absentele mentionate in lista de intrebari anexa la convocarea pentru cercetare disciplinara 11551/22.04.2012 ,intrebarea nr.11 ,,De ce in cursul lunii martie 2013 in mod repetat ,fara aprobare ,ati parasit sediul Agentiei ARR Bihor ? ‘’

• In data de 29.03.2013 nu se stia de aceste ,,parasiri ‘’ ,care sunt ,,remarcate ‘’ in condica de prezenta a agentiei ARR-Bihor cu ,,cu 2 semne de intrebare ‘’ aplicate cu rosu peste semnatura subsemnatului care confirma indubitabil prezenta subsemnatului la program conform prevederilor regulamentului intern . (vezi copie condica anexat ,doar pentru 18.03.2013 si 19.03.2013 )

• Raportat la cele 4 intrebari puse prin Nota de Relatii ,aceste ,,parasiri ‘’ daca au existat la data de 29.03.2013 nu au constituit nici un interes din punct de vedereal verificarii activitatii subsemnatului . Oficial ,intrucat nu am avut acces la consultarea pontajului pe luna martie 2013 ( vezi solicitarile ) ,numai dupa semnele cu rosu din condica aplicate peste semnatura subsemnatului care confirmaindubitabil prezenta am constatat ,ca ar fi vorba de zilele de 18.03.2013 ;19.03.2013 si 25.03.2013.( vezi nota de relatii )

• Total ore taiate in cele 3 zile sunt 12 ore (vezi fluturas anexat ).

• In data de 18.03.2013 cine a taiat orele ,intrucat PETI ALIN ,seful de agentie

era in concediu medical iar loctiitorul DERBAN SORIN in delegatie la CJ
(consiliul judetean ) !? (vezi condica ).

• In data de 19.03.2013 ,seful de agentie era tot in concediu medical ,iar orele

au fost taiate de loctiitor DERBAN SORIN !?

• Subsemnatul nu am vazut semnele cu rosu decat ulterior aplicate ,vedeam si

semnalam acest lucru ,cu atat mai mult ca ma semnam zilnic la sosire si plecare . Semnele au fost aplicate ulterior ,conform unei proceduri taierea orelor se face pe locul de semnat gol si nu dupa semnare si se cere de la angajat o nota de relatii de catre seful de agentie !?cel mai tirziu la sosirea
la sediul agentiei . !?

• Pentru data de 25.03.2013 nu am copie de pe condica ! . Dar sunt semnat

si la sosire si la plecare . M-am invoit de la seful de agentie sa merg la o
clinica in Debrecen cu o rudenie ,am si plecat pe la orele 13.00 (am buletin
de consultatie pe numele rudeniei cu aceea data si orele 15.00-16.00).
A doua zi in 26.03.2013 ,mi-a solicita seful de agentie bilet de trimitere de la
medicul de familie (pe numele meu ) .Am raspuns ca dupa cum l-am informat cand m-am invoit ,ca nu este vorba de mine . Am prezentat bule-
tinul de analiza al rudeniei , pe care insa l-a refuzat ca dovada si m-a amenintat ca-mi taie orele ,dar nu mi-a cerut in scris nici o nota de relatii cum scrie procedura .( REA CREDINTA A SEFULUI DE AGENTIE ).

II . In urma inspectiei din 29.03.2013 ,a corpului de control ,toti colegii au avut
de raspuns la Note de Relatii dar la cercetare disciplinara am fost numai eu
chemat !?

• In Nota de Relatii ,de fapt ca si la mine s-a pus tendentios intrebarea 3. ‘’ Ce puteti spuneti despre climatul de lucru dincadrul Agentiei ARR-Bihor si despre relatiile dee servici dintre dumeavoastra si ceilalti angajati ‘’ care sa genereza la fiecare un raspuns defavorabil impotriva mea ,seful de agentie

PETI ALIN cu loctiitorul DERBAN VASILE si juristul MORAR CRISTIAN
au facut presiune pe ceilalti colegi ,cumul de raspunsuri care sa constituie
la subsemnatul ,abatere disciplinara .Lucru care s-a si intamplat . Notele
de relatii ale colegilor care cuprindeau raspunsuri tip declaratii au constituit
in anexa la cercetarea disciplinara intrebarea nr.10 ,nu mis-au pus la dispozitie ca sa formulez o aparare in cadru cercetarii .

-PETI ALIN – sustine ca l-am reclamat ca lipseste nemotivat cu zilele de la lucru
( am copie condica cu zeci de zile nesemnat si absent )

-DERBAN SORIN este INCULPAT in dosar de luare de mita ....si sustine ca eu l-am turnat la DNA . ( extragere justie.ro Tibunalul Bihor ).

-MORAR CRISTIAN – sustine ca l-am reclamat ca are firma pe numele socrilor cu
obiect de activitate care capuseaza ARR .( are , am material in acest sens )

-BUTIRI LUCIAN – sustine ca l-am reclamat ca are pe numele socrului Scoala de
conducere auto .( are ,am material in acest sens ).

-BUTIRI LUCIAN – il razbuna pe fratele BUTIRI CRISTIAN in fata familiei
care este INCULPAT ca si DERBAN SORIN in acelasi dosar penal .

-Alti colegi impotriva ,inculpati in acelasi dosar penal : LUPU MARIUS ,SABAU
SEBASTIAN ,IEPURE FLORIN ( razbuna pe tatal lui pensionar ),IEPURE VIOREL si el INCULPAT .

-FARA LEGATURA CU DOSARUL PENAL : SUBSEMNATUL SI MIHES
GHEORGHE .

- Conform R.I . ARR-cei 5 trebuiau suspendati din activitate pe durata judecarii
cauzei (vezi extract RI-ARR )

-M--au reclamat la ARR-BUCURESTI ca am finantat articolul din BIHOREANUL
,,HOTII DE LA ARR-BIHOR’’ din data de 22.04.2013 ( De fapt si convocarea la cercetare disciplinara este tot din 22.04.2013 !!

- In timpul cat era control in data de 29.03.2013 la sediu s-a depus de catre un conducator auto o sesizare la adresa activitatii mele (vezi memoriu in acest sens ).