Catre

AUTORITATEA RUTIERA ROMANA

In atentia D-lui Director General Sorin SUPURAN

Referitor : CONTESTATIE A SEDINTEI CE A AVUT LOC IN URMA CONVOCARII NR.11551/22.04.2013 PENTRU DATA DE 09.05.2013 SI CARE A AVUT LOC LA SEDIUL ARR-BUCURESTI LA ORELE 12.00.

Subsemnatul Curpas Ioan in calitate de angajat al ARR-Bihor in functia de Referent de specialitate gradul I A prin prezenta depun urmatoarea

CONTESTATIE

In fapt invoc temei legal de sustinere a CONTESTESTATIEI
nerespectarea de catre comisia de cercetare disciplinara a prevede-
rilor Contractului Colectiv de Munca al ARR inregistrat la ITM-BUCURSTI sub nr.Reg.Unic ITM nr.334/27.08.2012 ,respectiv ale
Art.91 al.7,, (7) Salariatul are dreptul să cunoască toate actele şi faptele cercetării şi să solicite în apărare probele pe care le consideră necesare (anexa 1 a prezentei contestatii ) si de aplicare a rezervei pe care subsemnatul am mentionat-o in Adresa de raspuns in scris la lista de intrebari a anexei la convocarea mai sus mentionata depusa in timpul sedintei la ARR-BUCURESTI si inregistrata sub nr.11551/09.05.2013,, Intrebarea nr.13. In masura in care in cadrul convocarii mi se vor prezenta documente noi ,declaratii sau alte probe, fata de cele comunicate cu convocarea imi rezerv dreptul de a face completarile care se impun si de a invoca apararile pe care voi fi in masura sa le fac la fata locului. (anexa 2 la prezenta contestatie ) .

Astfel subsemnatul vreau sa consemnez acele elemente care nu mi-au permis conform prevederilor legale invocate si rezervelor
facute inainte de inceperea sedintei de cercetare disciplinara in scris , sa raspund in mod complect la interbarile puse .

1. La intrebarea nr.5 ,comisia la raspunsul meu a prezentat in

cadrul sedintei un document numit ,,declaratia D-lui Bruckner Janos ,, despre a carei existenta si continut subsemnatul nu am stiut pana la momentul respectiv. Ea ne
fiind mentionata in textul intrebarilor puse , ca eventual sa o
solicit , pentru luare la cunostinta si pregatirea raspunsului meu tinand cont si de aceasta declaratie.

2. La intrebarea nr. 7 ,comisia la raspunsul meu a prezentat din nou in cadrul sedintei un document numit ,,declaratia D-lui Butiri Lucian ,, despre a carei existenta si continut subsemnatul nu am stiut pana la momentul respectiv. Ea ne
fiind mentionata in textul intrebarilor puse , ca eventual sa o
solicit , pentru luare la cunostinta si pregatirea raspunsului meu tinand cont si de aceasta declaratie.

3. La intrebarea nr.10 ,comisia la raspunsul meu a mentionat in cadrul sedintei ca ar exista in cadrul unor note relatii ale colegilor niste declaratii ,despre a caror existenta si continut subsemnatul nu am stiut pana la momentul respectiv. Ele ne
fiind mentionate in textul intrebarilor puse , ca eventual sa le
solicit , pentru luare la cunostinta si pregatirea raspunsului .

4. De asemenea la intrebarea nr.11 unde sunt intrebat ,,de ce in cursul lunii martie 2013, in mod repetat fara aprobare,ati parasit sediul Agentiei ARR Bihor ,, la raspunsul meu mi se
flutura prin fata o fila pe care comisia sustine ca este pontajul pe agentie in luna martie 2013 ,de unde reiesi clar
zilele si orele cand am lipsit ,mentionez ca de existenta continutului pontajului nu am stiut pana la momentul respectiv,el nefiind mentionat sub nici o forma in textul intrebarilor puse , ca eventual sa o solicit , pentru luare la cunostinta si pregatirea raspunsului meu tinand cont si de aceasta declaratie.
La solicitarea subsemnatului din timpul sedintei ,sa mi se
verifice in cadrul serviciului informatic ,activitatea pe parola
bazei ARR si pe parolele aplicatii CPP si CIA ,in datele si intervalele orare mentionate ca as fi parasit sediul ARR-Bihor ,un coleg al comisiei a facut acest lucru dar comisia nu
a considerat de cuvinta sa-mi impartaseasca rezultatul verificarii solicitate de mine .
Prin adresa 13695/16.05.2013 depusa la ARR-Bucuresti am solicitat din nou pontajul agentiei ARR-Bihor pe luna martie si raportul Biroului Cartele si Atestate cu cel al Serviciului Informatic baza ARR ,solicitare la care pana in prezent nu am primit nici un raspuns .(anexa 3 la prezenta contestatie)

Avand in vedere cele mentionate mai sus si modul si tonul ,,inchizitional ,, al unor membrii ai comisiei subsemnatul contest sedinta de cercetare discilplinara preliminara ce a avut loc la sediul ARR-Bucuresti in data de
09.05.2013.
Tot odata doresc sa dau dovada de buna credinta si sa fiu
cu respect fata de conducerea ARR-Bucuresti in ceea ce priveste obligatiile mele contracuale ,sa stau la dispozitia co-
misiei de indata ce acest lucru se va decide ,ocazie cu care sa
mi se puna la dispozitie si toate documentele cu anexe cu tot
ce au stat la baza cercetarii mele disciplinare .

Cu deosebit respect :
Dipl. Ing. Ioan CURPAS

Oradea ,

Prezenta adresa contine 4 file si 3 anexe (11 file) care fac parte integranta din ea .

Anexa nr.1- Fila Contract Colectiv de Munca cu Art.91 al.(7)= 1 fila

Anexa nr. 2 -Adresa raspuns lista intrebari din anexa la convocarea nr. 11551/22.04.2013 inregistrata la ARR-Bucuresti sub nr.11551/09.05.2013= 9 file (4file adresa +5 file anexe).

Anexa nr. 3 –Adresa 13695/16.05.2013 ARR-Bucuresti.