El e cel mai BUN ȘOFER din lume

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a devenit campion mondial de Formula 1 pentru al patra oară în cariera sa, duminică, după ce a terminat pe locul 9 în Marele Premiu al Mexicului, în timp ce rivalul său, germanul Sebastian Vettel (Ferrari), s-a clasat pe locul 4 în cursa câştigată de olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Hamilton, 32 de ani, s-a alăturat, în privinţa palmaresului, germanului Sebastian Vettel şi francezului Alain Prost, fiind devansat doar de Michael Schumacher, care a cucerit 7 titluri şi de argentinianul Juan Manuel Fangio (5 titluri).

''Mi se pare ireal'', a spus Hamilton, ţinând pe umeri drapelul Marii Britanii. ''Mulţumesc echipei mele care a fost incredibilă în ultimii cinci ani, sunt mândru că fac parte din aceasta. Nu ştiu ce s-a întâmplat la început, dar nu am renunţat'', a afirmat campionul mondial, referindu-se la acroşajul în care a fost implicat chiar la începutul cursei alături de Vettel.

Ajuns în Mexic cu 66 puncte avans, liderul clasamentului mondial nu avea nevoie decât de un loc 5 în cazul unei victorii al lui Vettel, însă germanul şi-a complicat situaţia, lovindu-l pe Max Verstappen, în final câştigător, apoi pe Hamilton în primele două viraje.

Primul a trecut linia de sosire olandezul Max Verstappen (Red Bull - TAG Heuer), cu un timp de 1 h 36 min 26 dec 550/1000, urmat de finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes), la o distanţă de 19 sec 678/1000 şi de Kimi Raikkonen (Ferrari) la 54 sec 007/1000. Sebastian Vettel (Ferrari) a fost al patrulea, 01 min 10 sec 078/1000, britanicul Hamilton sosind pe locul 9.